1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (İlk yıldızı siz ekleyin)
Loading...

Konka Radyofrenkans Uygulamaları

Projects

Burnun her iki yanında üçer tane bulunan konkalar (burun eti) solunan havanın ısıtılıp nemlendirilmesiyle görevlidirler. Yumuşak doku ile kemik olmak üzere iki bölümden oluşurlar. Konkalarda görülen hastalıklar genellikle yapısal, gelişimsel anomaliler ya da büyümelerden kaynaklanır. En sık olarak alt konkaların hastalıklarına rastlanır. Orta konka hastalıkları daha seyrektir, üst konkalarda ise hemen hiç yoktur.

Alt konkalarda sıklıkla yumuşak doku ve/veya kemik dokuda büyüme görülmektedir. Alt konka hipertrofisi (büyümesi) genel olarak tıkanıklığa yol açar. Özellikle gebelerde, alerjik kişilerde veya burun kemiği eğriliği bulunanlarda gözlenir. Alt konkalardaki büyüme ilaçla tedavi edilemezse Radyofrekans yöntemi kullanılır. Başka yöntemler de olmakla birlikte RF en sık tercih edilenidir.

Alt Konka Radyofrekans uygulaması (burun eti küçültme)lokal anestezi ile gerçekleştirilir. İşlem yaklaşık 5-10 dakika sürer. Doku içine özel bir cihaz ile radyofrekans enerjisi verilir. Dokularda oluşan ısı büzülme ve sertleşme meydana getirir. RF’den sonraki 4-6 hafta içinde oluşan sert iyileşme dokusu konkalarda kalıcı olarak gereken küçülmeyi sağlar. Konka RF’si çeşitli burun ameliyatları sırasında da gerçekleştirilebilir.