1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (İlk yıldızı siz ekleyin)
Loading...

Açık ve Kapalı Burun Estetiği

Projects

Estetik burun ameliyatı iki farklı teknikle yapılabilir: Açık rinoplasti ve kapalı rinoplasti. Açık rinoplasti tekniğinde burun delikleri arasındaki deride küçük bir kesi yapılıp burun derisi, burun iskeleti görünür hale gelecek şekilde kaldırıldıktan sonra yapılan ameliyat tekniğidir.

Kapalı rinoplasti tekniği ise direk burun deliklerinden ameliyat yapılır. İki teknikte birbirinden çok farklıdır ve üzerinde yoğun çalışmış olmayı gerektirir. Kapalı rinoplasti tekniğinde tüm kesiler burun içinde yapılır ve burun ucunda kesi izi olmaz.  Kapalı teknikte daha çok burun sırtı ve ucunda olan problemleri düzeltmek için yapılır.  Kapalı rinoplasti teknik olarak daha zordur, cerrahın anatomik bilgiye çok iyi hakim olmasını gerektirir. Bu teknikte burun ucundaki kıkırdaklar daha az travmatize olur, ödem ve şişlik daha çabuk geçer, asimetriye daha az rastlanır.

Açık rinoplastinin kapalı rinoplastiye göre tercih sebebi en sık burun revizyonlarını ve aşırı deviye septum düzeltmek için olabilmektedir. Kapalı rinoplastiye göre kısmen daha kolaydır; çünkü burun ucu derisi kaldırılır ve kıkırdaklar görünür halde iken ameliyat yapılır. Açık rinoplasti tekniğinde kıkırdaklar daha çok travmatize olabilir. Ödemin ve şişliğin iyileşmesi daha uzun zaman alabilir. Açık rinoplasti tekniğinde yapılan hataların ameliyat sonrası iyileşme döneminin ardından belirgin olma ihtimali daha yüksektir. Hatta açık rinoplasti ameliyatının bir diğer endikasyonlarından biri de revizyon operasyonlarıdır.