1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (İlk yıldızı siz ekleyin)
Loading...

Çocuklarda Bademcik Hastalıkları

Projects

Bademcik (tonsil) ve geniz eti (adenoid), vücudun savunma mekanizmalarından olan lenfoid sisteme ait organlardır. Bağışıklık sistemi için gerekli olan bazı salgıların ve hücrelerin yapımında rol alırlar.

Bahsettiğimiz organlar genellikle doğumda küçüktürler. Çocuğun bağışıklık sisteminin gelişmeye başlamasıyla birlikte çoğunlukla 2 yaş sonrası bulgu verirler. En sık soruna 3-9 yaş aralığındaki çocuklarda rastlarız. Bu dokuların yaşın büyümesiyle beraber, ergenlik çağına doğru küçülmesi beklenir, ancak küçülmesi genel bir kural değildir. Erişkin yaşa ulaşıp hala geniz eti ve bademcik problemleri yaşayan hatırı sayılır miktarda hasta vardır.

Geniz etinin büyük olması burundan solunuma engel oluşturur. Horlama, ağzı açık uyuma, hatta bazı durumlarda uykuda solunumun durması (uyku apnesi) gibi bulgular ortaya çıkar. Ayrıca orta kulağa gitmesi gereken havayı engelleyerek, orta kulak enfeksiyonlarına , işitme kayıplarına, orta kulakta sıvı birikmesine yol açabilir. Sık tekrarlayan sinüzitlerin, ağız kokusunun, inatçı öksürük ve geniz akıntılarının sebebi olabilir. Tedavi edilmemiş geniz eti büyümeleri ilerleyen zamanlarda, ağız, diş, çene yapısında bozukluklara ve konuşma sorunlarına yol açabilir.

Büyük bademcikler ise yukarıda sayılan tüm solunum problemlerinin yanı sıra sık geçirilen bademcik enfeksiyonları ile birlikte seyrediyorsa; Akut Romatizmal Ateş (ARA) diye bilinen, A grubu Beta Hemolitik Streptokok bakterisine karşı oluşan bağışıklık yanıtının yol açtığı kalp kapak bozukluklarına, böbrek yetmezliğine varabilen böbrek problemlerine, baş-boyun bölgesinde ciddi enfeksiyon ve abselere zemin hazırlayabilir.

Bademcik ve geniz eti ameliyatları, KBB pratiğinde çocukluk çağı hastalara en sık uygulanan cerrahi prosedürlerdendir. İlaç tedavisi ile kontrol altına alınamayan sık enfeksiyonlarla seyreden ve solunumsal problemlere yol açan bademcik ve geniz eti dokularının cerrahi olarak çıkarılması gündeme gelir. Ameliyata karar vermek için KBB hekimlerinin göz önünde bulundurduğu kriterler vardır.