1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (İlk yıldızı siz ekleyin)
Loading...

Burun Ucu Estetiği (Tipplasti)

Projects

Burun estetiği operasyonunda kemik kıkırdak deri ve mukoza gibi tüm yapılardan oluşan burnun değerlendirilmesi önemlidir. Tipplasti daha çok burun delikleri çok büyük, çok dar, düşük veya asimetriye sahip hastalara uygulan bir operasyondur. Burun ucunun düşüklüğü, burun ucunun belirgin olmaması, burun ucunun ayrık olması, burun kanatlarının geniş olması, burun kanatlarının desteğinin zayıf olması, burun ucunun bülböz veya kare görünümlü yayvan olması gibi problemler burun ucu şekil bozukları olarak kabul edilir.

Burunun kemer yapısında herhangi bir bozukluk olmayan, sadece burun ucu ve delikleri kısmında estetik ameliyat gerekliliği hisseden hastalara yapılan bir operasyondur. Burun ucu şekil bozukluklarını düzeltme operasyonu tipplastide burun ameliyatları klasik rinoplasti işlemi içerisinde rutin olarak uygulanmaktadır. Öte yandan burunda sadece burun ucu deformitesi mevcut ise bu işlem tek başına da uygulanabilir.

Öncelikle hastanın şikayetleri ve neden ameliyat olmak istediği incelenir. Ardından farklı açılardan çekilmiş yüz profilleri üzerine simülasyon gerçekleştirilir ve kişinin beklentisi üzerine kişinin yüz profiline en doğal ve fonksiyonel olabilecek şekilde bir operasyon şekli belirlenir.

Tipplasti (Burun Ucu Operasyonu) Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Uyku pozisyona geçerken en az 30 derecelik açıda yüksek yastık tercih edilmelidir.
  • Ameliyattan sonra altıncı ya da yedinci günde alçı alınmakta ve bant yapıştırılmaktadır. Takılan bantlar ise üçüncü günde çıkarılmaktadır.
  • Darbelere karşı dikkat edilmesi oldukça önem arz etmektedir 4 hafta sonra spor aktiviteleri yapılabilir.
  • Ortalama bir hafta on gün sonra duş alınabilir.
  • Burun sırtına herhangi bir müdahale yapılmadığı sürece ağır olmayan hafif gözlük takılabilir. lens kullanımda sorun yaşanmaz.
  • Burnun gerçek şeklini alması ortalama 6 ile 1 yıl içinde gerçekleşir.