1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 oy, ortalama: 5,00 puan 5)
Loading...

Burun Sırtı Koruyucu Cerrahi ve Ödemle İlişkisi

Sağlıklı Bilgiler

Estetik operasyonları günümüzde başarılı bir şekilde uygulanmaya devam edilmektedir. Özellikle de burun estetiği operasyonlarındaki asıl amaç, anatomik durumlara zarar vermeden burun yapısını düzeltmektir. Bu durumda burun sırtı koruyucu cerrahi ve ödemle ilişkisi de merak edilmektedir.

Burun Estetiği Kimlere Yapılır?

Burun sırtı koruyucu cerrahi kapsamında genelde burun şeklini beğenmeyen hastalar destek almak ister. Genetik durumlar, travma, tümör ya da kazalar nedeniyle de burun estetiği yaptırılabilir. Güzellik kavramının göreceli olmasına rağmen burun sırtında yaşanan bu gibi sorunlar için hastalar taleplerini cerrahlara iletir ve gerekli işlemler yapılmaya başlanır.

Burun şeklinin sonradan bozulmasına neden olan travma ve kazalardan sonra çarpma ya da düşme gibi durumlarda da burun sırtında deformasyonlar meydana gelebilir. Ancak burun sırtı koruyucu cerrahi işlemler yapılmadan önce ödemle olan ilişkisinin bilinmesi gerekir.

Burun Tipleri ve Ödem İlişkisi

Alt, üst ve orta bölümlerden oluşan yüz bölgesi, doğumdan itibaren eşit olarak gelişmez. Ayrıca deri kalınlığı da her insanda farklıdır. Kalınlığın artması, burun sırtı koruyucu cerrahi işlemlerinin yapılmasını zorlaştırır. Kalın derili burunlarda ödem tutma şansı çok daha fazladır. Çünkü bu tip burunlarda deri fazlasıyla yağlıdır. İç dokular iyileşse de şişlik ve morluklar geç ineceği için ödem oluşma riski her zaman fazla olacaktır.

Kısa Burun: Kısa burunlarda ödem oluşma riski düşüktür. Çünkü bu tip burunlarda derideki yağ oranı yüksek değildir. Cerrahi işlemlerden sonra kısa sürede iyileşme süreci de başlar.

Eğri Burun: Günümüzde burun estetiğine başvuran hastaların yarısından fazlası burun içi eğriliğinden yakınmaktadır. Kısa sürede tamamlanabilen estetik cerrahi ile beraber nefes alma problemleri de giderilebilir. Haliyle burun sırtı koruyucu cerrahi ve ödemle ilişkisi eğri burunlarda birbirinden uzaktır. Ancak tüm estetik operasyonlarında ödem oluşma riskinin her zaman var olduğu unutulmamalıdır.

Kemerli Burun: Burun sırtı normal şartlarda düz bir çizgi halinde aşağıya doğru eğimlidir. Kemiklerin yukarıya doğru bombe yapması nedeniyle burun sırtında çıkıntı oluşur. Bu durum karakteristik özelliklere sahip olabilirken daha çok genetik faktörlerden dolayı oluşmaktadır. Burun sırtında uygulanacak cerrahi uygulamalardan sonra da ödem gözlemlenebilir.

Burun Estetiğinden Sonra Ödem Oluşumu

Burun ameliyatlarından sonra ilk 1-2 hafta içerisinde kabuk ve ödem oluşumu fazladır. Cerrahlar reçete edeceği krem ya da sprey ile bu durumu kontrol altına alabilir. Ayrıca şişliklerin oluşum nedeni de ödemlerdir. Yaklaşık 1 ay sonra şişliklerin büyük çoğunluğu ineceği için burun sırtı koruyucu cerrahi ve ödemle ilişkisi de varlığını yitirmiş olacaktır.

One thought on “Burun Sırtı Koruyucu Cerrahi ve Ödemle İlişkisi”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doktorunuza Sorun

Aşağıdaki formu doğru ve eksiksiz doldurunuz.

Open chat
Powered by