1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (İlk yıldızı siz ekleyin)
Loading...

Burun Estetiği Hakkında Merak Edilenler

Sağlıklı Bilgiler

Fonskiyonel Burun estetiği ameliyatı veya diğer adıyla rinoplasti burnun yüze uyumlu olarak yeniden şekillendirilmesi, üç boyutlu olarak yüksek/düşük, uzun/kısa, geniş/dar açılarının değiştirilmesi, asimetrisinin ayarlanması ve fonksiyonel özelliklerini yerine getirmesi için yapılır. 

Burun, insan yüzündeki en çarpıcı ve yüz hatlarını en çok belirginleştiren organlardan birisidir. Yapılacak olan ameliyatlarla burun ucundaki şekil bozuklukları düzeltilebilir, burun delikleri büyültülebilir ya da küçültülebilir, burun kemikleri şekle sokulabilir. Aynı zamanda nefes almayı güçleştiren ve rahatsızlık veren burun eti, sinüs problemleri de cerrahi işlemlerle ortadan kaldırılabilir.

Nasıl Yapılır, Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Rinoplasti ameliyatları, genel anestezi altında gerçekleştirileceği gibi lokal anestezi ile de yapılabilir fakat lokal anestezi altında yapılması hastanın ve cerrahın konforu açısından önerilmemektedir. Burnun deformitesine göre belirlenecek  kapalı veya açık tekniklerle uygulanan burun estetiği ameliyatları, yaklaşık olarak 2- 3 saat sürebilir.

Ameliyat sonrası burnun şekli silikon tabakalarla korunur fakat hastaların yarısına yakın kısmında bunada ihtiyaç olmaz.  Burun içine yerleştirilecek delikli tamponlarla ameliyattan hemen sonra bile kolay nefes almanız sağlanır. Çıkarma işlemi de sanıldığının tam aksine ağrısız olacaktır.

Burun ameliyatının ardından hastanın cilt yapısına, hassasiyet düzeyine, kullanılan cerrahi tekniğe  göre burun çevresinde ufak ödemler oluşabilir.  Bu ödemlerin 10. Günden itibaren gözle görülür şekilde azalması beklenir.  Kemik şekillendirmede piezo cerrahi aletinin kullanılması ile minimale inmiş olsa bile göz altında yine ufak morluklar olabilir. Gerekli tedavilerle maksimum 10 günde geçer. Ağır egzersizler 3 ya da 4 haftadan sonra önerilebilir.

Ameliyattan bir hafta kadar sonra günlük yaşantınıza geri dönebilirsiniz. Hekiminizin önerilerini dikkate almanız iyileşme sürecinde son derece önemlidir.

.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doktorunuza Sorun

Aşağıdaki formu doğru ve eksiksiz doldurunuz.

Open chat
Powered by