1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (İlk yıldızı siz ekleyin)
Loading...

Baş Ağrısı Deyip Geçmeyin!

Sağlıklı Bilgiler

Sinüs; Başın hafiflemesini, insan sesinin özellik kazanmasını, nefes aldığımız zaman havanın mukozal yüzeyiyle temasını arttırarak havanın nemlenmesini ve ısınmasını sağlar.

Sinüs; burnun çevresinde sağında veya solunda, kaş üzerinde, gözlerin etrafında ve kafa kemikleri arasında bulunan hava boşluklarıdır. Başın hafiflemesini, insan sesinin özellik kazanmasını, nefes aldığımız zaman havanın mukozal yüzeyiyle temasını arttırarak havanın nemlenmesini ve ısınmasını sağlar. Sinüzit de bu boşlukların herhangi bir sebeple tıkanması ve iltihaplanma veya enfeksiyon olarak açıklanmaktadır.

Sinüzit Belirtileri Nelerdir?

Sürekli nezle oluşumu ve bir haftadan fazla sürmesi bu durumun en belirgin özelliklerinden biridir. Burun tıkanıklığı, sarı veya yeşil burun akıntısı, yüz veya diş ağrısı, inatçı öksürükler ve geniz akıntısı, koku almada azalma, ses kısıklığı, boğaz ağrısı, göz etrafında ve göz kapaklarında ağrı ve şişlikler sinüzitin belirtileri arasında yer alır.

Sinüzit alerji veya soğuk algınlığı sebebiyle başlayabileceği gibi, bağışıklık sisteminin zayıflığı ve burun kanallarının yapısı, burun kemiğindeki eğrilikler de bu duruma sebebiyet verebilir. Klinik muayenelerle karar verilebilen bir hastalıktır ve kulak burun boğaz cerrahisi uzmanları tarafından kontrol altına alınabilecek bir durumdur. 

Tedavi Yöntemleri

Bazen antibiyotik, bazen mukozadaki ödemi azaltacak ilaçlar ve spreyle yapılabilen sinüzit tedavisi, doktorunuzun uygun gördüğü hallerde temiz suyla tuzlu karbonatlı sular hazırlanarak veya eczaden satın alınan okyanus sularıyla burun yıkanarak da desteklenebilir. Eğer sinüzit kronikleştiyse, anatomik olarak etraftaki komşu dokulara zarar vermişse  ve kullanılacak ilaçlardan herhangi bir sonuç alınamayacaksa cerrahi bir operasyona gerek duyulabilir. 

Sinüzit insan sağlığını etkileyen ve yaşam kalitesini iyiden iyiye tehdit eden bir durum olduğu için, geç kalmadan müdahale edilmesi ve gerekli tedavinin uzman bir cerrah tarafından uygulanması gerekmektedir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doktorunuza Sorun

Aşağıdaki formu doğru ve eksiksiz doldurunuz.

Open chat
Powered by